Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością tego typu sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Lecz identyczna sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu będzie bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, jaką może napędzić odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę medyczną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się regularny wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w 2017 roku liczba osób bez pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez licznych osób, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Tego typu hasła można usłyszeć już od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo używania dużej liczby maszyn i urządzeń ludzie nadal są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie niektórych zawodów i tworzenie się innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny w swój rozwój i nie obawiać się zmian.

Możesz również polubić