Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Abstynencja pracowników przez różne choroby stanowi poważny problem zarówno dla firm i przedsiębiorstw, jak i społecznych instytucji. W czasie zwolnienia lekarskiego taki pracownik nie wykonuje swoich zawodowych obowiązków, lecz należy mu się dodatkowo za ten czas odpowiednie wynagrodzenie. Do wyznaczonej liczby dni na zwolnieniu będzie je wypłacał firma, a potem obowiązek ten powinien przejść do ZUSU.

W zapobieganiu chorób pracowniczych ważna jest prewencja, z tego też powodu w tego typu działania angażuje się także PIP. Jednym z ważniejszych obszarów, w jakich podjęto tego typu działania, jest przeciwdziałanie i zapobieganie skutkom stresu związanego z pracą pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowano specjalistyczne szkolenia i warsztaty poświęcone takim zagadnieniom.

Pracodawcy przy tym projekcie mogą skorzystać poza tym z szeregu narzędzi, które pozwolą skontrolować skalę ryzyka w firmach, które prowadzą. Tym sposobem będzie można podjąć właściwe działania naprawcze, a oprócz tego zacząć wdrażać profilaktycznie środki chroniące przed występowaniem stresu zawodowego.

Jak pokazują statystyki, ten czynnik jest jednym z występujących najczęściej powodów nieobecności pracowników. Szacuje się, że blisko 60 procent wszystkich zwolnień będzie skutkiem postępujących problemów z nieradzeniem sobie ze zbyt dużą presją w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia w układzie ruchu częściej bywają zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Zbyt długo trwający stres może się bardzo negatywnie odbić na wielu różnych płaszczyznach życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Powoduje rosnące problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a zostawiony bez leczenia może się stać powodem bardziej poważnych dolegliwości. Narażenie przez dłuższy czas na duży stres może się nawet skończyć depresją albo nerwicą.

Pracownicy w wielu przypadkach nie wiedzą nawet, ile niepożądanych skutków będzie dla nich niosło życie w stresujących warunkach. Efekty tego typu sytuacji odbijają się także na funkcjonowaniu firmy, bowiem znacznie się zmniejsza produktywność i zadowolenie, a zwiększa liczba wypadków i zwolnień chorobowych.

Możesz również polubić