Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie firmy mają coraz więcej problemów z zatrudnieniem dobrych pracowników, aktualnie ma taki problem około 45 procent wszystkich firm. Jak się okazuje, tego typu sytuacja będzie miała miejsce w wielu gospodarkach, a nasz kraj plasuje się znacznie powyżej średniej w ogólnej statystyce. Jest to rezultatem kilku różnych przyczyn i z pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także inżynierów oraz specjalistów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają pośród poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrej osoby do działu IT cały czas jest trudne, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak bardzo szeroka i obejmuje wiele zawodów. Tak więc poszukiwani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się także spawacze, stolarze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W każdej z tych branż coraz trudniej jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną dość mocno szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przysługują usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju hotele oraz restauracje także nie mają prosto jeżeli mają w planach znaleźć profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację niejednokrotnie można zauważyć w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, którymi przede wszystkim są zwiększone wynagrodzenia.

Możesz również polubić