Wesprzyj swój rozwój zawodowy – garść sugestii ekspertów

Namówiliśmy zaproszonego przez nas menedżera z popularnego vortalu rekrutacyjnego Szukam Pracy do napisania felietonu dot. budowania własnego image u rekruterów i headhunterów. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Wszyscy wiemy, jak w przybliżeniu wygląda list motywacyjny oraz w jaki sposób go nakreślić. Na stronach WWW możemy zobaczyć krocie już przygotowanych przykładów tego typu listów, jak też wytycznych oraz rad opisujących, w jaki sposób poprawnie je ułożyć, jakie treści tam umieścić, jak przygotować technikalia dokumentu etc. Niemniej czy rozmyślałeś kiedykolwiek dłużej nad pytaniem, czym w rzeczywistości jest list motywacyjny, jak wygląda i w jakim celu się go tworzy?

List motywacyjny stanowi rozwinięcie curriculum vitae, a więc CV. Celem listu motywacyjnego ma być przybliżenie własnej osoby, czyli własnych kompetencji, predyspozycji i bagażu zawodowego. Naturalnie w takim dokumencie nie deliberujemy o wszystkich możliwych cnotach. Wynotowujemy jedynie te zdolności, które bądą użyteczne na stanowisku, o które się staramy. Tym samym w liście przekazywanym na etapie rekrutacji zawieramy jedynie najistotniejsze konkrety, jako że to dokładnie te detale mogą zyskać uwagę prawdopodobnego pracodawcy w procesie rozważania decyzji o zatrudnieniu.

W dyskutowanym liście wypada napisać, dlaczego starasz się o określone stanowisko i unaocznić, że to właśnie Ty najlepiej zasługujesz na jego piastowanie. W liście należy wskazać, z jakiej przyczyny starasz się o tę właśnie posadę w tym a nie innym przedsiębiorstwie. List motywacyjny ma również dowodzić, że wiesz, czym trudni się spółka, w której zamierzasz się zatrudnić. Formułując list motywacyjny, warto też powołać się na swoje doświadczenie (o ile takowym dysponujemy), a zatem poprzednie miejsca pracy, ukończone praktyki, szkolenia, rozwijane umiejętności i tak dalej.

Jeżeli już określiliśmy, co to jest list motywacyjny oraz jakiego rodzaju przyświeca mu cel, warto pochylić się nad tym, jak wygląda list motywacyjny. Dokument ten musi być napisany komputerowo, dzięki czemu będzie czytelny i zrozumiały. Ważne, aby nie przekraczał arkusza A4. Powinien być podzielony na początek, rozwinięcie oraz część końcowa. Pisząc dyskutowany list, wypada skoncentrować się na oficjalnym wyglądzie, sformułowaniach konwenansowych i stosownej edycji listu (justowanie, pozbycie się błędów składu, odpowiednie zastosowanie fontów itp.).

Co istotne, list motywacyjny jest kierowany do konkretnego pracodawcy. Dlatego starając się o posadę, nigdy nie stosujemy tego samego dokumentu, tylko każdorazowo tworzymy dedykowany list dla pracodawcy, odpowiedni do miejsca pracy, o które zabiegamy.

Autor: bezpłatny portal szukampracy.pl

Możesz również polubić