Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio pracodawcy zaczynają mieć coraz więcej problemów z wyszukaniem odpowiednich ludzi do pracy, aktualnie taki problem ma około 45 procent wszystkich firm. Jak się okazuje, tego typu sytuacja ma miejsce w wielu gospodarkach, a Polska znajduje się znacznie powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Będzie to skutkiem paru różnych powodów i z pewnością z takich okoliczności cieszą się sami pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, jak również inżynierów i specjalistów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają wśród poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT nadal jest trudne, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak niezwykle duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Tak więc są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz ciężej jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Następną bardzo poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite hotele oraz restauracje również łatwo mieć nie będą jeśli planują rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Mając na uwadze sytuację niejednokrotnie można zobaczyć w dużej ilości branż zwiększającą się rywalizację o pracownika. Firmy chcąc zdobyć nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, którymi przede wszystkim będą zwiększone pensje.

Możesz również polubić