Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a spadki były widoczne aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością tego typu sytuacja ma miejsce w branżach technologicznych, tam już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Jednak dość podobna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja będzie korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla gospodarki, którą może napędzić wzrost wypłat. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć różne dodatki, jakimi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w tym roku ogólna ilość ludzi bez pracy osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo opinii wielu ludzi, postęp technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają dużego wpływu na poziom bezrobocia. Hasła tego typu można usłyszeć już od dwustu lat, a cały czas pomimo wymyślenia ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie pewnych zawodów i powstawanie innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą we własny rozwój i nie bać się zmian.

Możesz również polubić